STRONA GŁÓWNA . [PRZECZYTANE] . NASZE CYTATY .
[ULUBIONE] . KONKURSY . CYTATY . STATYSTYKi .
CWK . KODOWANIE . FAQ . STOPKA

Cytaty z książek o książkach

Łaknienie zaś książek precz od siebie odrzuć, byś nie umierał wśród narzekań, lecz spokojnie, a bogom szczerze i serdecznie wdzięczny.

Marek Aureliusz Rozmyślania


Nie konsumuje się wiele, gdy się siedzi i czyta książki.

Aldous Huxley Nowy Wspaniały Świat


Karta książki tylko wtedy jest coś warta, jeśli możesz ją odwrócić i dojrzeć za nią życie. A życie to tylko tarzanie się między kołyską a trumną.

[?]


Los książek zależy od pojętności czytelników.

[?]


Zwykłe książki są jak meteory. Każda z nich ma jedną chwilę, moment taki, kiedy z krzykiem wzlatuje jak feniks, płonąc wszystkimi stronicami. Dla tej jednej chwili, dla tego jednego momentu kochamy je potem, choć już wówczas są tylko popiołem. I z gorzką rezygnacją wędrujemy niekiedy próżno przez te wystygłe stronice, przesuwając z drewnianym klekotem, jak różaniec, martwe ich formułki.

Bruno Schultz Księga


Rada dla pisarzy: w pewnej chwili trzeba przestać pisać.
Nawet przed zaczęciem.

[?]


Najlepszymi książkami są te, które mówią nam, co już sami wiemy.

[?]


In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angulo cum libro. [Wszędzie szukałem spokoju i nigdzie nie znalazłem, jak tylko w kąciku z książką].

[?]


Księgi nie po to są, by w nie wierzyć, lecz by poddawać je badaniu. Mając przed sobą księgę nie powinniśmy zadawać sobie pytania, co ona zawiera, ale co chce powiedzieć.

[?]


Czytając powieść, każdą powieść, musimy doskonale wiedzieć, że cała ta rzecz jest nonsensem i jednocześnie wierzyć w każde jej słowo. W końcu, kiedy ją zamkniemy możemy stwierdzić, jeżeli to była dobra powieść, że jesteśmy odrobinę inni, niż byliśmy przed jej przeczytaniem, że zostaliśmy nieco zmienieni, jak po spotkaniu nowej twarzy lub przejściu przez ulicę, przez którą nigdy przedtem nie przechodziliśmy. Bardzo trudno jednak powiedzieć, czego się nauczyliśmy i co się w nas zmieniło.

[?]


Czytanie książki jest jak podróż po świecie drugiego człowieka. Jeżeli książka jest dobra, czytelnik czuje się w niej jak u siebie, a jednocześnie intryguje go, co mu się tam przydarzy, co znajdzie za następnym zakrętem.

[?]


Książki współczesne przeważnie wyglądają tak, jakby je napisano w ciągu jednego dnia przy pomocy książek przeczytanych dnia poprzedniego.

Chamfort [?]


Nigdy nie można poznać świata z książek, mówi się od dawna, lecz czego nie powiedziano, to przyczyny tego; oto ona. Znajomość świata jest rezultatem mnóstwa subtelnych spostrzeżeń, z których miłość własna nie śmie zwierzyć się nikomu, nawet najlepszemu przyjacielowi. Działa tutaj obawa, żeby się nie okazać człowiekiem zajętym drobnymi rzeczami, chociaż te rzeczy drobne są bardzo ważne dla powodowania spraw największych.

[?]


Nie zawsze jest winą książki, że uderzywszy się nią w głowę usłyszysz, czytelniku, dźwięk pusty.

Adolf Nowaczyński [?]


Dobrego pisarza poznaje się bardziej po tym, co drze na strzępy, niż po tym, co drukuje.

[?]


Czasem dobrze jest doczytać książkę do końca, aby można było wiedzieć, dlaczego się jej nie lubi.

[?]


STRONA GŁÓWNA . [PRZECZYTANE] . NASZE CYTATY . [ULUBIONE] . KONKURSY . CYTATY . STATYSTYKi . CWK . KODOWANIE . FAQ . STOPKA
[ hosted by artserwis.pl - praca , - portal twórców ] [ RONDUA ]